Digital Signage İşletmelerin Geleceğini Nasıl Şekillendiriyor?

“Ekran” kavramına geleneksel anlamda hepimiz aşinayız. Pazarlamada, insanların bir yeri veya markayı tanımasına veya tanımlamasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir araçtır. Bu, herhangi bir işin önemli bir parçasıdır ve duvar tabelalarından çerçeveli kaldırım tabelalarına kadar her şey olabilir.

Buradan hareketle “Digital Signage”ı bu aracın çağımızın sürekli gelişen teknolojilerine ayak uydurarak geliştirilen ve bunun sonucunda bambaşka boyutlara ulaşan versiyonu olarak tanımlayabiliriz.

Peki markalar, özellikle de küçük ve orta ölçekli işletmeler neden bu gelişmelere ayak uydurmalı?

Araştırmayı sizin için yaptık ve işinizi büyütmek için dijital ekrana yatırım yapmanın yararlarına ilişkin bir özet hazırladık.

1) Müşteri Bağlılığını Artırır

Digital Signage teknolojisi bugün büyük şirketler arasında yeterince yaygındır ve bu sebeple pazarlama alanındaki artılarını incelemek ve gözlemlemek için çok sayıda veriye ve vaka çalışmasına sahibiz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde çalışmalar, dijital ekranlarının geleneksel statik ekranlardan daha fazla satışa yol açtığını kanıtladı.

Hatta bazıları onu “21. yüzyılın sessiz satıcısı” olarak adlandırıyor. Statik ekranlara kıyasla %400 daha fazla görüntüleme yakalayan, gerçekten de çok verimli bir satış elemanı.

İstediğiniz kadar satış personelini işe alabilirsiniz, hatta potansiyel müşterileri kapıda karşılamalarını ve onları içeriye yönlendirme umuduyla ışıklı ekranlar sallamalarını bile sağlayabilirsiniz; bu strateji kesinlikle dikkat çekici olacaktır, ancak çoğu insan gerçek insanların onlara ne satın alacaklarını doğrudan önermesinden hoşlanmaz. Aksi takdirde, kapı kapı dolaşan satıcılara saygısızlık etmek istemeyiz ama, bu kâr elde etmenin en kesin yolu olurdu.

Dijital ekranlar bunu algılanamaz ancak etkili bir şekilde yapabilir. FedEx Office tarafından yapılan bir anket, müşterilerin %76’sı sırf dijital ekranlar dikkatlerini çektiği için bir mağazaya girmeyi kabul ettiğini gösteriyor, bu da bizi bir sonraki bölüme götürüyor…

2) Daha Fazla Satın Almaya ve Ani Alımlara Yol Açar

Aynı anket, müşterilerin %68’inin dijital ekranlar nedeniyle girdikleri mağazadan bir ürün satın aldığını gösterdi. Dinamik iletişim ve görsellerden oluşan reklamlar, potansiyel müşterilere iletebileceğiniz mesaj sayısını artırır, bu da yoldan geçenlerin daha fazla satın alma gerçekleştirmesine yol açar. Çoğumuz plansız bir şekilde alışveriş yaptığımızı kabul edebiliriz, çünkü neden olmasın? Dijital ekranların bu etkisini olumsuz bir açıdan görmek mümkündür ancak bunun, birisinin ürününüzü satın alması için manipüle etmekle aynı anlama gelmediğini unutmayın. Bu sadece doğru ürünü doğru müşteriye, doğru zamanda göstermenin bir yoludur.

3) Müşteri Memnuniyetini Artırır

İyi yerleştirilmiş ve doğru hedeflenmiş dijital ekranlar müşteri memnuniyetini artırabilir ve bu, marka bilinirliğinize olumlu yansır. Hızlı ve kaliteli hizmet aldığını düşünerek mağazanızdan ayrılan bir müşteri, kulaktan kulağa yaratacağı etkiyle mutlaka başkalarına da kapıyı açacaktır.

Octopus teknolojisinin bunu sağlamasının bir yolu da her ekranı e-ticarete hazır hale getirme olanağı sağlayan ödeme entegrasyonudur. Müşteriler, reklamın QR kodunu tarayarak ve entegre ödeme sistemini kullanarak dijital ekranda gördükleri ürünü anında satın alabilir, hatta ürüne mağazada ulaşamadıkları takdirde evlerine kargoyla gönderebilirler.

4) Ölçülebilir Veriyi Kazanca Dönüştürür

Digital Signage, hedeflenen reklamların etkinliğine ilişkin verileri toplayarak size zamanınızı ve bütçenizi doğru yönde harcayıp harcamadığınız konusunda somut bir yanıt verir.

Bu, hedef kitlenizin ne tür tasarımlara ilgi duyduğunu, hangi ürünleri daha çok beğendiğini gözlemlemeniz için bir pencere oluşturarak daha bilinçli reklam yapmanızı sağlar ve işletmenize faydası olmayacak yaklaşımlarla zaman ve para harcamanızı engeller.

5) Uygun Maliyetlidir

Dijital dünyaya adım atmak, işinizi büyütmek için büyük meblağlar harcamak anlamına gelmiyor. Yeni içerik üretimi dışında (bunu, Octopus’un EDITOR modülünü kullanarak hiçbir ön tasarım deneyimi gerektirmeden kendiniz halledebilirsiniz), gerekli donanım ve yazılıma ilk yatırımı yaptıktan sonra tekrar eden maliyetler çok azdır.

Yazılımımızı, işinizi geleceğe taşımanızı kolaylaştırmak amacıyla yalnızca endüstriyel ekranlarla değil, her türlü ekranla uyumlu olacak şekilde tasarladık. Umarız digital signage ile ilgili bazı ana sorularınızı yanıtlayabilmişizdir. Burada bu alanda öne çıkan tüm maddelere değinmeye çalışsak da sayamadığımız daha birçok avantajı var. Bunları gelecekteki blog içeriklerimizde sizlerle paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.